Отримати результат
mdi-basket-outlineКошик
mdi-calendar-check-outline mdi-basket-outline
Особистий кабінет Про компанію Наша лабораторія Обладнання Ліцензії і сертифікати Контроль якості Правила обробки персональних даних Політика конфіденційності Публічний договір Аналізи та ціни Виклик медсестри додому Правила підготовки Отримати результат Часто задавані питання Адреси відділень Політика особистої безпеки у воєнний час Ультразвукова діагностика Прийом лікарів Лікарям Пропозиція для медичних центрів Пропозиція для організацій Блог Робота у нас Контакти
Особистий кабінет Прайс COVID-19 Адреси відділень Аналізи вдома Часті питання Залишити відгук

Блог

Про що свідчить високий гемоглобін?

Гемоглобін – це білок крові, який переносить кисень з легенів до інших органів та тканин людини. Причин, через які у крові спостерігається підвищений рівень гемоглобіну, безліч. Але практично завжди це прояв будь-якої іншої патології внутрішніх органів, а не окреме захворювання.

Нормальний рівень гемоглобіну для жінок становить 120-150 г/л, а чоловікам – від 130 до 170 г/л. Підвищенням гемоглобіну вважається перевищення верхньої межі норми більш ніж на 20 одиниць. Якщо ж показники гемоглобіну у жінок не виходять за межі 170 г/л, а у чоловіків – за межі 190 г/л, то, можливо, слід перездати аналіз крові через 1-2 тижні та оцінити показник у динаміці.

Самостійне захворювання, пов'язане із високим гемоглобіном крові, має генетичну природу. Це порушення у системі кровотворення, відоме як вроджена поліцитемія чи хвороба Вакеза. Патологія провокує збільшення розмірів кісткового мозку, посилює вироблення еритроцитів, таким чином, в аналізах буде також підвищений рівень гемоглобіну.

Чому високий гемоглобін у дитини, чоловіка, жінки?

Якщо уроджені захворювання виключили, то інша не очевидна причина підвищеного гемоглобіну – це зневоднення. Рясна діарея, блювання, тривала лихоманка, вплив високих температур довкілля посилюють втрату рідини організмом. Якщо під час хвороби або в спекотні дні не приділяти уваги водному балансу та пити мало води, то в першу чергу організм братиме у витрату рідку частину крові (плазму). Це призводить до відносного згущення крові, оскільки еритроцити, лейкоцити, тромбоцити та інші клітини крові, на відміну від плазми, залишаються в судинах. Гемоглобін крові вимірюється в грамах на 1 літр (г/л), тому при зневодненні в умовному літрі крові буде більше еритроцитів, ніж за нормального водного балансу. Як знизити рівень гемоглобіну у такому разі? Пити більше рідини: вода, чай, компот – все підійде.

Рівень гемоглобіну у дітей у нормі дещо вищий, ніж у дорослої людини. Він коливається від 145 до 220 г/л, що связаномає великий запас заліза, отриманий від мами під час внутрішньоутробного розвитку. Показники відрізняються залежно від віку, але однакові для хлопчиків і дівчаток. Лише з настанням пубертату (12-15 років) можна орієнтуватися на значення норми для дорослих.

Які причини підвищення гемоглобіну у дорослих?

Цей симптом може бути наслідком багатьох патологій із боку внутрішніх органів людини. У таких випадках зменшити рівень гемоглобіну до нормальних значень допоможе лікування первинного порушення. Далі розглянемо основні захворювання, що спричиняють підвищення гемоглобіну в крові.

Захворювання нирок

У нирках виробляється гормон, який відповідає за утворення еритроцитів. Він називається еритропоетин. Гідронефроз, полікістоз, пухлинні новоутворення у тканинах нирок, звуження ниркової артерії – всі ці захворювання знижують надходження кисню до нирок. В результаті клітини органу починають посилено виробляти еритропоетин, щоб збільшити кількість еритроцитів та за рахунок цього покращити приплив кисню до тканин. Гемоглобін підвищується, але стан не покращає до усунення основного захворювання.

Захворювання легень

Бронхіальна астма, емфізема, хронічний бронхіт та будь-які тривалі чи великі ураження легень порушують газообмін. Еритроцити не зможуть насититись киснем, щоб забезпечити доставку на весь організм. Органи почнуть посилати тривожні сигнали до мозку, щоб збільшити кількість «працюючих» еритроцитів. Водночас збільшиться синтез гемоглобіну, але стан пацієнта не покращиться, доки не вилікувати легені.

Захворювання серця

При серцевій недостатності, ішемічній хворобі серця, інфаркті, деяких видах аритмії, міокардиті, вадах серця, підвищеному артеріальному тиску та інших кардіологічних патологіях серце не може повною мірою виконувати свою насосну функцію. У периферичні тканини та до органів надходить менше крові, а відповідно і менше кисню. Організм намагатиметься заповнити дефіцит не тільки за рахунок посиленої роботи серця, а й за допомогою підвищення рівня гемоглобіну.

Ендокринні захворювання

Ендокринні порушення, такі як гіпертиреоз, гіпотиреоз, цукровий діабет, феохромоцитома, хвороба Іценко-Кушинга можуть також вплинути на серцево-судинну систему. У такому разі механізм підвищення гемоглобіну у крові буде аналогічним. Зменшити рівень гемоглобіну в крові можна лише за рахунок лікування ендокринологічної патології та додаткової підтримки серця.

Захворювання печінки та селезінки

Ці органи серед інших своїх функцій стосуються кровотворення. Печінка – основний кровотворний орган плода під час внутрішньоутробного розвитку. Після народження цю функцію бере на себе кістковий мозок, але в печінці продовжують синтезуватися фактори зсідання крові, і руйнується гемоглобін з утворенням білірубіну. Збій у співвідношенні прямого та непрямого білірубіну може посилювати синтез гемоглобіну.

Селезінка у свою чергу фільтрує зі струму крові пошкоджені еритроцити, щоб розділити їх на складові та зібрати нові здорові клітини. Якщо функція порушується і «зламаний» гемоглобін із крові не забирають, то в аналізі крові можна буде помітити збільшення показників.

Куріння чи отруєння чадним газом

Дивно, але тютюновий дим діє як чадний газ і приєднується до гемоглобіну замість кисню. Тканини починають страждати від гіпоксії, і щоб компенсувати втрати, організм посилює вироблення нового гемоглобіну. Результат цієї компенсації ми побачимо у аналізі крові – збільшення кількості гемоглобіну.

Перебування в горах

Від висоти над рівнем моря залежить рівень розрідженості повітря. Подолавши позначку 2400 м, у ньому стає настільки мало кисню, що недосвідченим людям може знадобитися медична допомога для усунення симптомів гострої гірської хвороби. Але організм людини вміє пристосовуватись до особливих умов життя. Якщо якийсь час пожити на висоті в горах, то в крові зросте рівень гемоглобіну, щоб максимально ефективно захоплювати і переносити всі молекули кисню, що надходять.

Крім того, рівень гемоглобіну підвищується при професійних або просто дуже інтенсивних заняттях спортом, щоб забезпечити достатній приплив кисню до м'язів, що інтенсивно працюють.

Які симптоми підвищеного гемоглобіну?

При високому гемоглобіні, людина може довго не відчувати жодних симптомів. Згодом можуть з'явитися різні неспецифічні ознаки, які мають загальний характері і не вказують на конкретне захворювання, наприклад:

  • Підвищена стомлюваність, млявість;
  • Поганий апетит;
  • Сонливість чи навпаки проблеми із засипанням;
  • Підвищення артеріального тиску;
  • Швидке утворення синців та кровотеч;
  • Головний біль, запаморочення;
  • Болі в суглобах та в кістках;
  • Болі в животі.

З подібними симптомами слід звернутися до лікаря, щоб розпочати діагностичний пошук справжньої причини поганого самопочуття.

Чим небезпечний високий гемоглобін?

Сам собою високий рівень гемоглобіну не несе ніякої особливої небезпеки. Чого не можна сказати про захворювання, які можуть спричинити підвищення рівня гемоглобіну в крові. При надмірному згущенні крові, якщо не вжити заходів щодо відновлення водного балансу, в судинному руслі можуть утворитися тромби, які призведуть до закупорки судин різного діаметру, відмирання тканин, інфарктів та інсультів.

Якщо підвищення гемоглобіну є наслідком іншого захворювання, лікування проводять спільно з вузькопрофільним фахівцем, наприклад, кардіологом, ендокринологом або пульмонологом.

Як самостійно знизити рівень гемоглобіну?

Поліпшити стан можна за рахунок правильного харчування та активного способу життя. Дотримуйтесь дієти зі зниженим рівнем холестерину, щоб зменшити навантаження на серце. Позбавтеся шкідливих звичок, зокрема куріння та вживання алкоголю. Більше часу проведіть на свіжому повітрі, гуляйте пішки, бажано в екологічно чистих районах, подалі від міста. Контролюйте водний баланс – вживайте достатню кількість рідини. У спекотний сезон обсяг випитого може бути дещо більшим, ніж у холодну пору року. Регулярно складайте загальний аналіз крові, щоб відстежувати показники в динаміці. У разі виникнення тривожних симптомів не займайтеся самолікуванням, а зверніться за допомогою до лікаря!

mdi-arrow-up